Kurs prawa jazdy dla niepełnosprawnych

Możliwość samodzielnego kierowania pojazdem daje wielką niezależność i otwiera nowe możliwości. Właśnie dlatego wiele osób dotkniętych niepełnosprawnością chętnie decyduje się na zrobienie prawa jazdy. O możliwości przystąpienia do kursu decyduje w tym przypadku rodzaj dysfunkcji.

Wielu ludzi niepełnosprawnych może z powodzeniem uzyskać dokument pozwalający na kierowanie samochodem. Chcąc tego dokonać, w pierwszej kolejności zgłoś się do Nas.

Nauka osób niepełnosprawnych nie różni się znacznie od tej powszechnie oferowanej. Do specjalnych potrzeb musi być przystosowany jedynie samochód. Zależnie od konkretnych dysfunkcji, może on mieć zamontowany mechanizm do dodawania gazu lub hamowania za pomocą ręki, gałkę na kierownicy umożliwiającą łatwiejsze kierowanie lub automatyczną skrzynie biegów. Wymiar godzinowy kursu jest dokładnie taki sam.
Istotna różnica pojawia się jednak w trakcie egzaminu praktycznego, ponieważ państwowe ośrodki nie posiadają samochodów przystosowanych do specjalnych potrzeb. Z tego powodu osoba zdająca musi sama zapewnić sobie pojazd. Przeważnie jest on wypożyczony z ośrodka, w którym odbywał się kurs.

Osoby z dysfunkcjami, które starają się o prawo jazdy, muszą mieć sprawne minimum dwie kończyny, a jedną z nich musi być ręka. Według polskiego prawa, w byciu kandydatem na kierowcę przeszkody nie stanowi niepełnosprawność fizyczna. Natomiast schorzenia umysłowe nie pozwalają na uczestnictwo w kursie.

Warto wiedzieć, że koszt egzaminu dla ludzi z dysfunkcjami jeśli chodzi o część praktyczną jest bezpłatny. Po uzyskaniu prawa jazdy osoby niepełnosprawne muszą posiadać auto dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Chociaż w niektórych przypadkach wiąże się to z dużym kosztem, to, dzięki programom refundacyjnym, istnieje możliwość otrzymania zwrotu części kwoty przeznaczonej na ten cel.

Dodatkowo, warto pamiętać że sam kurs na prawo jazdy. Może być, częściowo finansowany z innych środków niż własne. Zadzwoń, chętnie pomożemy.