Eco Driving

Ekologiczna jazda podczas egzaminu na prawo jazdy. Czy to do końca nowe wyzwanie dla zdających? W życie weszły przepisy, które nieco zmieniają zasady egzaminu.

Kierowca będzie musiał wykazać się znajomością tak zwanego EcoDrivingu. Na czym polega nowość? Pierwsze z zadań będzie miało na celu sprawdzenie umiejętności ekologicznego rozpędzania pojazdu. Drugim zadaniem będzie hamowanie silnikiem.

Dla Naszych kursantów nie jest to obcy temat. ECODRIVING u Nas był od zawsze. EcoDriving to innymi słowy płynna i przemyślana jazda, obserwacja drogi i jej otoczenia oraz właściwa ocena i odpowiednia reakcja na zmieniającą się sytuację na drodze. 

Poniżej kilka zasad EcoDrivingu:

  • Widząc na sygnalizatorze czerwone światło rozpocznij proces hamowania z odpowiednim wyprzedzeniem. Zacznij od hamowania silnikiem, a w razie potrzeby przejdź do kolejnych etapów hamowania. Gwałtowne hamowanie, a następnie gwałtowne ruszanie naraża Cie na niepotrzebne koszta.
  • Unikaj jazdy na wysokich obrotach: wyższe obroty – wyższe zużycie paliwa, a co za tym idzie wyższy poziom hałasu oraz wyższa emisji szkodliwych substancji. 
  • Staraj się jechać z równomierną prędkością.
  • Zwracaj uwagę na właściwe ciśnienie w oponach: niskie ciśnienie w oponach prowadzi do ich odkształcania się oraz do zwiększenia zużycia paliwa
  • Nie przewoź zbędnego bagażu: około 100 kg kosztuję Cię około 0,5 litra na 100 km